Łączna liczba wyświetleń

piątek, 27 września 2013

Usługi interneowe

1) Definicja internetu - Internet zwany także „siecią” jest rozległą siecią komputerową łączącą ze sobą miliony komputerów. Stanowi szybki i skuteczny sposób rozsyłania informacji po całym świecie.
2) World Wide web (www) - Serwer WWW - program działający na serwerze internetowym, obsługujący żądania protokołu HTTP. To z serwerem WWW łączy się przeglądarka internetowa, by załadować wskazaną przez użytkownika stronę WWW.
3) Zagrożenia przy pracy w internecie:- wirusy,
- cyberprzemoc,
- uzależnienia,
- rozpowszechnianie nielegalnych treści,
- włamania sieciowe,
- naruszenie własnej anonimowości,

4) Uniform Resource Locator (URL) - jest to adres internetowy. Pozwala wskazać dowolny dokument znajdujący się na dysku serwera. URL jest czymś w rodzaju ścieżki dostępu do pliku.
5) Domain Name System (DNS) - to system nazewnictwa stosowany w internecie. Pozwala posługiwać się adresami URL zamiast adresami IP. Specjalne serwery internetowe zajmują się tłumaczeniem nazw domenowych na używane przez komputery adresy IP.
6) Host - hostem nazwiemy każdy komputer podłączony do internetu, oferujący swoje usługi innym komputerom (np. udostępniania plików) lub spełniający w stosunku do nich funkcje nadzorcze i dysponujący dostępem do łączy komunikacyjnych.
7) Odsyłacze - każda witryna WWW składa się z wielu stron, między którymi można wędrować za pomocą hiperłączy, zwanych także odsyłaczami. Najczęściej są one wyróżnione w tekście podkreśleniem, lub innym kolorem.
8) Adres IP, Maksa sieciowa, Brama, serwery DNS:
Adres IP składa się z 4 liczb. Jeżeli korzystasz z dostępu poprzez sieć lokalną, powinien on wyglądać tak :192.168.x.x lub 10.x.x.x,lub też 172.y.x.x (gdzie oznacza dowolną liczbę z zakresu od 0-255, a y mieści się w przedziale 16-31).
Maska sieciowa pisuje część adresu IP, która jest stała w danej sieci. Oznacza to, że wszystkie komputery w tej sieci muszą mieć taką samą część stałą.
Brama internetowa to adres komputera lub routera w Twojej sieci lokalnej, który ma bezpośredni dostęp do internetu i może się nim podzielić z innymi komputerami.
Serwery DNS jeżeli używasz adresów URL, przeglądarka nie odnajdzie stron bez pomocy serwera DNS, jest to więc sprawa priorytetowa i dlatego takie serwery występują parami (główny i zapasowy).

9) Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP) - jest usługą, która dynamicznie przydziela adresy IP komputerom przyłączającym się do sieci i pozwala zautomatyzować proces konfigurowania parametrów połącznia. Na jednym z urządzeń w sieci wystarczy uruchomić program serwer DHCP, a wyręczy on administratora sieci w ręcznym przydzielaniu adresów statystycznych, a użytkownika uwolni od konieczności samodzielnej konfiguracji.
10) Wireless Application Protocol (WAP) - to standard, dzięki któremu użytkownicy telefonów komórkowych wyposażonych w przeglądarkę WAP mają dostęp do zasobów sieciowych.
11) Cookies -
 (ciasteczka) to niewielkie pliki zapisywane na dysku komputera podczas przeglądania stron internetowych, służące przeglądarce internetowej do zapamiętania informacji o Twoich dotychczasowych wizytach na stronach jakiegoś serwisu.

piątek, 20 września 2013

Dzielmy się informacją

1. Technologia informacyjna
-
 jest połączeniem zastosowania informatyki i telekomunikacji. obejmuje również sprzęt komputerowy oraz oprogramowanie, a także narzędzia i inne technologie związane z przetwarzaniem, przesyłaniem, przechowywaniem, zabezpieczaniem i prezentowaniem informacji. Kiedyś ludzie radzili sobie bez tak rozwiniętej technologii, jaką mamy teraz i do normalnego funkcjonowania nie potrzebowali wszystkich towarzyszących nam dziś urządzeń, które często kradną nasz czas.
2. Społeczeństwo informacyjne
-
 to zbiorowość społeczna, w której towarem jest niematerialna informacja uznawana za szczególne dobro. Znacznie większa część obywateli jest zatrudniona na obszarach gospodarki związanej z produkcją oraz przetwarzaniem danych.
3. Zastosowanie TI
-
 obszar zagadnień TI wchodzi tworzenie najróżniejszych komunikatów, które są następnie przekazywane dalej, masowym odbiorcom. Komunikaty te mają w jakiś sposób wpływać na odbiorców. Można zatem powiedzieć, że TI służy do komunikacji miedzy użytkownikami. Służy także do szeroko pojętej analizy zgromadzonych informacji- są one przechowywane, a następnie wykorzystywane. Służą do tego komputery oraz bazy danych. Pozdrawiam ^^

piątek, 13 września 2013

Lekcja IT - part1 :)
TEMAT: - Lekcja organizacyjna -Dzisiaj na lekcji informatyki zapoznaliśmy się z PSO, a także z przepisami BHP obowiązującymi w gabinecie informatycznym. Ćwiczyliśmy nawet ewakuację z klasy w razie wybuchu pożaru :) Moja klasa wg pana profesora wypadła całkiem nieźle ( osiągnęliśmy czas ok. 20s!) w porównaniu z innymi klasami xD Następnie wykonując poszczególne polecenia nauczyciela każdy z nas uczył się zakładać bloga :] Mi jak widać się udało ^ ^  Pozderki :) następny wpis za tydzień! :D